Меню сайту


незалежна православна студія




Погода в Україні



Календар
«  Березень 2024  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031


УГОДНИК БОЖИЙ, ЯКОМУ МОЛЯТЬСЯ ПРО ЗЦІЛЕННЯ НЕДУЖИХ РІЗНИМИ НЕДУГАМИ




Святий Великомученик і цілитель Пантелеймон

(9 липня)

  

   За царювання римського імператора Максиміана було сильне гоніння на християн. В Нікомідії головному місті Східної імперії, був зруйнований чудовий християнський храм і близько двадцяти тисяч християн було спалено, а літній єпископ Анфім та багато пресвітерів загинули смертю мучеників. Християни, що залишились живими, рятуючись від жорстокого гоніння, переховувались в різних таємних місцях.

  

   В той час жив у  Нікомідії один багатий і знатний поганин на імя Євсторгій. У нього був син Пантолеон.

Мати Пантолеона була християнка; вона померла, коли син був її підлітком. У ранньому дитинстві Пнтелеон часто чув від матері про Христа і навіть засвоїв начатки християнського вчення. Але коли мати його померла і підліток залишився під доглядом батька – поганина, благочестиві уроки дитинства були скоро ним забуті.

 

   Батько віддав Пантелеона в поганську школу, де він швидко проявив свій гострий розум і робив швидкі успіхи у навчанні.

 

   Бачачи видатні обдарування сина, батько вирішив зробити з нього лікаря і віддав в науку до знаменитого на той час придворного лікаря Єфросина. І тут Пнтолеон швидко показав значні успіхи; він настільки оволодів лікарським мистецтвом, що в знаннях мало чим поступався своєму вчителю. В той же час він став відомим самому імператору, який відзначивши розсудливого і ввічливого юнака мав намір зробити його придворним лікарем. Але Господь готував Пантолеону інше призначення.

 

    В той час жив у Нікомідії один літній пресвітер на імя Єрмолай, який переховувався з небагатьма християнами у невеличкому будинку. Пантолеон щодня проходив повз будиночок Єрмолая, йдучи до свого вчителя і назад. Пресвітер звернув увагу на чемного юнака і запросив його якось до себе до дому. Тут між ними зав’язалась бесіда, з якої Єрмолай довідався, що мати Пантолеона була християнкою і вчила сина своїй вірі. Тоді пресвітер почав переконувати юнака залишити язичницьких богів і увірувати в Христа, про Якого розповідала йому мати і Який один може не тільки умудрити його у всякому знанні, але й дарувати силу зцілювати всякі хвороби.

 

    Слова благочестивого старця падали на хороший грунт: юнак слухав з увагою і в душі його постав образ любої матері, який також кликав його до Христа. З того часу Пантолеон щоденно, повертаючись від свого вчителя Єфросина, заходив по дорозі до Єрмолая і слухав його настанови. Серце його було вже готове до прийняття Христа, а один дивний випадок цілком переконав його в істинності всього того, що говорив йому Єрмолай. Якось Пантолеон, повертаючись від свого вчителя Єфросина, побачив на дорозі підлітка, ураженого отруйною єхидною. Підліток був уже мертвий, а жива єхидна лежала тут же біля нього. При вигляді змії Пантолеон спочатку злякався, але потім, згадавши, що говорив йому Єрмолай про всемогутність Ісуса Христа, вирішив випробувати, чи справедливі слова Єрмолая. Він звернувся до Господа Ісуса Христа, закликаючи Його святе імя і всесильну допомогу, - і раптом дитина ніби прокинулась від глибокого сну, єхидна випустила дух. Цей випадок довершив переродження Пантелеона; він увірував у Христа всією своєю душею і, поспішивши до Єрмолая, негайно прийняв святе хрещення. Скоро він навернув до Христа і батька свого Євсторгія.

 

    А тим часом вчення Пантелеона закінчилось, і він сам скоро став  відомим лікарем, до якого зверталось багато хворих за допомогою. Якось до нього привели сліпого, якого лікували вже всі лікарі в місті, але цілком марно. Сліпий сказав: «Я витратив на лікарів майже все своє майно, але з охотою віддам тобі все, що у мене залишилось, якщо ти вилікуєш мене». Пантолеон відповідав: «Зцілення тобі дає Отець світла, істинний Бог, мною, недостойним рабом Його. Все ж те, що ти обіцяв мені, роздай бідним». Потім, доторкнувшись очей сліпця, він промовив: «В імя Господа мого Ісуса Христа кажу тобі: побач». І в ту ж мить очі сліпця прозріли, і він побачив і сам увірував у Христа.

 

    Невдовзі Євсторгій помер, залишивши своєму синові багатий спадок. Пантолеон почав роздавати своє майно бідним, щоденно відвідуючи хворих, нещасних, ув’язнених і допомагаючи їм.

 

    В той же час Господь дав йому силу зцілювати всякі недуги іменем Христовим; хворі стікались до нього у великій кількості і утримавши від нього зцілення своїх хвороб, прославляли вмілого і безкорисливого лікаря Пантолеона.  Це викликало заздрість інших лікарів. Вони почали стежити за всіма діями Пантолеона, і довідавшись, що він християнин, звинуватили його в цьому перед імператором. Як живий доказ проти нього звинувачуючі видали імператору колишнього сліпця, якого ніхто не міг вилікувати і якого Пантолеон зцілив іменем Христовим. Максиміан став питати колишнього сліпця, яким чином Пантолеон повернув йому зір. «Він доторкнувся до моїх очей, покликав імя Ісуса Христа, і я став бачити», - відповідав зцілений. «Як же ти думаєш, - запитав цар, - Христос тебе зцілив чи Боги?» – «Розсуди сам, царю, хто зцілив мене, відповідав колишній сліпець. – Багато лікарів прагнуло вилікувати мене, закликаючи на допомогу богів, але я не отримав від них ніякої допомоги. Але як тільки Пантолеон призвав імя Христа, я став бачити». Імператор нічого не міг сказати проти цього, та все-таки почав переконувати зціленого поклонитись богам. Але ні накази, ні погрози, ні самі тортури не могли примусити його відріктись від Ісуса Христа, і Максиміан засудив його до страти. Потім він покликав до себе Пантоленона і запитав його: «Що я чую про тебе, Пантолеоне? Кажуть, що ти ганьбиш богів і прославляєш якогось Христа». – «Істинна правда, -   відповідав Пантолено, - Я дійсно відрікся від ваших неправдивих богів і прославив Христа, тому що Він є істинний Бог». Потім Пантолеон запропонував царю випробувати над хворим силу поганських богів. Принесли хворого, і язичеські жерці почали молитись про його зцілення своїм богам; але хворий не видужував. Коли ж Пантолеон покликав над ним імя Господа Ісуса Христа, хворий в той же час встав цілком здоровим. Бачачи таке диво, багато хто з присутніх увірували в Ісуса Христа; але язичеські жерці вбачали в діях Пантолеона наругу над богами і вимагали в імператора негайної смертної кари для нього.   

 

    Максиміан почав переконувати Пантолеона поклонитися богам, загрожуючи йому страшними тортурами і нагадуючи про мученицьку кончину єпископа Анфима. Пантолеон відповідав: "Якщо старець Анфим зміг з твердістю перенести страждання, то мені тим паче не варто боятися їх, тому що я молодий і міцний тілом”. Тоді Пантолеона піддали страшним тортурам: його стругали залізними цвяхами, садили в казан з розтопленим оловом, кидали у воду з каменем на шиї,кидали на розтерзання диким звірам. Але Господь завжди дивним чином зберігав мученика непошкодженим, і народ, бачачи це, дивуючись вигукував: «Істинно великий Бог християнський!» Багато зверталось до Христа, але інші вважали мученика великим чаклуном. Сам імператор був здивований і запитував Пантолеона: «Хто навчив тебе чародійству?»-«Не чародійству, а християнській вірі навчив мене пресвітер Єрмолай», - відповідав мученик, який знав, що і вчитель його з радістю піде на мученицький подвиг. Дійсно, Єрмолай сам зявився до імператора разом зі своїми служителями Єрмиппом та Єрмократом, і всі троє сповідували себе християнами. Імператор наказав негайно стратити їх, а Пантолеона увязнити. Наступного дня Максиміан ще раз зробив спробу схилити мученика до відречення від Христа, але безрезультатно. Тоді він наказав жорстоко бити Пантолеона, а потім стратити. Коли прийшли на місце страти, святого мученика привязали до оливкового дерева. Воїн опустив над ним меч; але меч не зашкодив мученику, який не закінчив ще своєї передсмертної молитви. Коли ж він закінчив молитву, почувся голос з неба, який назвав його Пантелеймоном (що означає все милостивий) замість колишнього імені Пантолеон (що значить лев у всьому). Тепер мученик звелів воїнам стратити його. І коли під ударом меча він випустив дух, оливкове дерево раптом покрилось плодами з гори до низу. Це було в 305 році. Мощі святого мученика були благоговійно збережені християнами і перенесені пізніше в Константинополь. В наш час частина їх знаходиться на Афоні в Пантелеймоновому монастирі «Руссіці».

 

    Святий великомученик Пантелеймон вважається особливим помічником всіх недужих. Звідси широко розповсюджено в нашій батьківщині благочестивий звичай служити цьому святому молебні про стілення недужих. Поміч святого Пантелеймона призивається і в молитвах таїнствах Єлеосвячення, яке діється над тяжко хворими. У західних християн Пантелеймон шанується як помічник лікарів.


Святий Великомученику і цілителю Пантелеймоне моли Бога за нас.

 

Меню сайту

А у д і о а р х і в
АУДІОАРХІВ

друзі сайту
РІВНЕНСЬКА ЄПАРХІЯ 
Сайт храму святої Покрови в м. Ніжині
cerkva-snt.at.ua
Свято-Духівський храм УПЦ КП м. Дніпропетровськ

Block title

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Собор Різдва Пресвятої Богородиці 2024